Minecraft Doku Paketi (Texture Packs) Yükleme [1.6.2]

Minecraft oyununun yeni versiyonları çıktıkça texture packs vb. modları yüklemek artık çok daha kolay hale geliyor. 

Bu yazımızda en basit şekilde minecraft doku paketlerini nasıl yükleyeceğinizi sizlere anlatacağız. Texture packs yüklemek için bizim bildiğimiz iki farklı yol var. Bu iki yoldandan sizlere bahsedeceğiz. Yazacağımız bu detaylı yazı ile nasıl yüklenir, nasıl yapılır, nasıl açılır ile ilgili sorularınızı resimlerle destekleyerek sizlere anlatacağız. İlk yöntem standart olarak herkesin uyguladığı bir yöntemdir. Bunun için ekstra bir programa gerek yoktur. İkinci yöntemde ise OptiFine HD isimli modu kullanarak doku paketlerini minecraft oyunumuza uygulamayı sizlere anlatacağız.


1- Minecraft Doku Paketi Yükleme (Basit Yükleme / Ek Programsız)

İlk olarak minecraft simgemize tıklayarak launcherımızı başlatıyoruz.

Minecraft Texture Packs Yukleme

Launcher’dan “Play” yaparak oyunu açıyoruz. Oyunu açtığımızda türkçe olarak bizi karşılıyor. Biz oyunu türkçeleştirdiğimizden dolayı türkçe dil olarak karşımıza çıkıyor. Eğer sizde oyununuzu türkçeleştirmek isterseniz, Minecraft Türkçeleştirme sayfasına gidebilirsiniz.

Minecraft Texture Packs Yukleme 1

Menüde alt tarafta ayarlar kısmını görüyorsunuz. İlgili kısımda oyun ayarları ile ilgili detaylar yer alıyor. Aynı zamanda texture packs yüklemek içinde bu bölümü kullanıyoruz.

Minecraft Texture Packs Yukleme 2

Ayarlar menüsü üstteki şekilde bizi karşılıyor. Son sürümlerde eklenmiş olan “Kaynak Paketleri” bölümünü görüyorsunuz. Güncellenen minecraft sürümlerinde doku paketi, mod. vs yüklerken bu bölümü kullanıyoruz. Şimdide texture packs yüklerken ilgili bölümü kullanacağız.

Minecraft Texture Packs Yukleme 3

Kaynak Paketleri” yazan yere tıkladığımızda üstteki gibi ekran karşımıza çıkıyor. Biz ilk defa mod yükleyeceğimizden dolayı şuan sadece default doku paketi bulunuyor. Default paketi hiçbir şekilde değiştirilemez.

Minecraft Texture Packs Yukleme 4

Doku paketi yükleme konusunda daha önce sitemize eklediğimiz GreatWood texture packs’ini seçtik. “Kaynak klasörü aç” yazısına tıkladığımızda otomatik olarak bir klasör açılıyor. Doku paketi dosyamızı zipten çıkartmadan açılan klasörün içine doğru sürüklüyoruz. Kısa bir süre sonra eklediğimiz paket oyunumuzda beliriyor.

Minecraft Texture Packs Yukleme 5

Eklediğimiz texture pack‘in üzerine geldiğimizde önizleme olarak uygulandığını görüyoruz. “Tamam” yaparak kaydediyoruz ve anamenüye geri dönüyoruz.

Minecraft Texture Packs Yukleme 6

Ana menü gördüğünüz gibi yeni doku paketi ile bizleri karşılıyor. Deneme olarak bir oyun açıyoruz.

Minecraft Texture Packs Yukleme 7

Gördüğünüz gibi yeni texture packimiz ile beraber oyuna hızla başlamış olduk. Sorunsuz bir şekilde yeni doku paketi ile oyuna devam edebiliriz.

2 – OptiFine HD ile Doku Paketi Yükleme

İlk yöntem çeşitli nedenlerden dolayı başarılı olmazsa, ikinci yöntemi deneyerek sorunsuz olarak text packs yükleme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

  1. İlk olarak OptiFine HD sayfasına giderek ilgili modu indirin ve minecraft‘a kurun.
  2. Eğer oyun açıksa çıkış yaparak oyunu kapatın.
  3. Oyunun kurulu olduğu dizine gidin. Bunun için (Windows + R) çalıştır kısmına ya da windows arama butonuna alttaki kodları yazarak ulaşın.
  4. Windows için; %AppData%/.minecraft/resourcepacks
  5. Linux için; ~/.minecraft/resourcepacks
  6. Mac OS X için; ~/Library/Application Support/minecraft/resourcepacks
  7. İndirdiğiniz doku paketi dosyasını açmadan biraz önce açtığımız klasöre kopyalayın.
  8. Minecraft’ı çalıştırın ve “Options” yazan yere tıklayın. Açılan menüden “Textures Packs” yazan bölüme girin.
  9. İlgili bölümden uygulayacağımız doku paketini seçin ve aktifleştirin.
  10. Yeni texture packiniz ile oyunu oynamaya başlayabilirsiniz.

Yorum Yaz