Minecraft Forge Kurulumu ve İndirme Linkleri [1.6.2/1.6.1/1.5.2/1.5.1]

Minecraft forge, profesyonel olarak minecraft oynayanlar için kesinlikle gerekli olan API’dır. Olmazsa olmaz olarak adlandırdığımız bu API’nın nasıl kurulduğunu sizlere anlatacağız.

Minecraft forge‘i minecrafta kurduğumuzda texture packs vb. yüklemeler yaparken normalden daha farklı işlemler yapıyoruz. Buna göre sitemize texture packs. vb. paketler yükleyince, minecraft forge yüklü olanlar için ilgili paketin nasıl yükleneceğinide sizlere anlatıyoruz.


Minecraft Forge Kurulumu

Minecraft 1.6.1 ve 1.6.2 versiyonları için;

 1. Hemen sayfa altında yer alan link aracılığıyla indirdiğiniz minecraft forge installer.jar dosyasına sağ tıklayın ve “JAVA(TM) Platfrom SE Binary” ile birlikte açın,
 2. Açılan ekrandan “Install Client” kutucuğunu işaretleyin ve ardından onaylayın,
 3. Bir süre yükleme sürecektir. Yükleme bittikten sonra minecraft’ın kurulu olduğu dizini açın. Dizini açmak için (Windows + R) ile çalıştır penceresine ya da windows arama bölümüne “%appdata%/.minecraft/versions” kodlarını yazıp onayladığınızda dizin açılacaktır,
 4. Buraya kadar sıkıntısız olarak geldiyseniz, ilgili bölümde forge klasörü bulunması gerekiyor. Forge klasörüne girip, iki forge dosyasınıda kopyalayın,
 5. Kopyaladığınız forge dosyalarını, Minecraft Versions klasörüne yeni bir klasör oluşturup, adını mod yaparak bu klasörün içerisine yapıştırın.
 6. Yapıştırdığımız iki dosyanın isimlerinide mod olarak değiştiriyoruz ve klasörde mod.json, mod.jar isimli iki dosya olduğunu görüyoruz.
 7. mod.json isimli dosyaya sağ tıklıyoruz ve metin editörü (not defteri) aracılığıyla açıyoruz.
 8. Dosya içerisinde bulunan “id:” “Forge8.9.0.762″ satırını “id”: “mod” olarak değiştiriyoruz ve kaydederek onaylıyoruz.
 9. Daha sonra Minecraft Launcher‘ı açarak sağ köşede yer alan “New Profile” yazan yere tıklıyoruz.
 10. Açılan bölümden “Profile Name” olarak mod yazıyoruz ve hemen yakınında bulunan “Use Version” bölümünden release mod seçeneğini seçerek, “Save Profile” yazan yere tıklayarak kaydediyoruz ve işlemlerimizi tamamlıyoruz.
 11. Launcher ekranında sağ köşede bulunan “Profile” bölümünden “Mod” kısmını seçerek oyunu oynayabiliriz.

Minecraft 1.5.2 versiyonu için;
Minecraft 1.5.2 için bu modu kurarken bazı problemler ile karşılaşılabiliyor. Bu yüzden yeni yükleyeceğiniz bir minecraft 1.5.2’e Forge’u uygulamanızı öneririz.

 1. İlk olarak minecraft‘ın yüklendiği dizine gitmemiz gerekiyor. Bunun için (Windows + R) çalıştır kısmına ya da windows arama çubuğuna “%AppData%\.minecraft\bin” yazarak enter yapmanız yeterlidir.
 2. Oyunun kurulu olduğu dizin açıldığında ilgili klasörde “minecraft.jar” dosyasını göreceğiz.
 3. Gördüğümüz bu minecraft.jar dosyasını bir sıkıştırma programı aracılığıyla (Winrar, Winzip vs.) açıyoruz.
 4. Winrar ile açtığımız klasörde “META-INF” dosyası bulunuyorsa siliyoruz.
 5. Winrar ile biraz önce açtığımız minecraft.jar dosyasına Minecraft Forge dosyalarını kopyalıyoruz.
 6. Winrar‘ı kapatıyoruz ve oyunumuzu açarak oynamaya başlıyoruz.

Not: İşlemleri yaparken oyunun kapalı olmasına dikkat ediniz.

Minecraft Forge Nasıl Yüklenir (Videolu Anlatım) [1.6.2]

Minecraft Forge Nasıl Yüklenir (Videolu Anlatım) [1.5.2]

Minecraft Forge İndirme Linki

http://turbobit.net/l96lchflmxq6.html (Dosya şifresi: www.minecraftindir.net‘tir.)

11 Yorumlar

  • murat doğru söylüyorsun aynı hata bendede çıkıyor.Adfly açılınca yanda lütfen de kalıyor bişey olmuyor ben yapamadım,aranızda bu sorunu çözen varmı ?

   Reply

Yorum Yaz