Minecraft Gamerules Kodları

Minecraft server yöneticileri için kod paylaşımına devam ediyoruz. Bu yazımızda admin komutları arasından en önemlileri olan gamerules kodlarına değineceğiz.

İnternetten minecraft oynamak için kurulan serverlar ile beraber bazı default ayarlar gelmektedir. Bu default ayarlar düzenlemebilmektedir. Bu yazımızda gamerules yani oyun kurallarını düzenlemek için yapacaklarımızdan bahsedeceğiz.

Mesela normal şartlarda ölünce itemler sıfırlanabilir. Ama belirli kodları yazdığınız taktirde öldükten sonra seviyeniz sıfırlanmaz ve kaldığınız yerden aynı itemler ile beraber devam edersiniz. Bunun yanında herhangi bir şekilde yangın olduğunda blokların yandığını biliyoruz.

Game rules kodları ile bunada çözüm bulabiliyoruz. Yangına değil ama yangının dağılmasını önleyebiliyoruz.


Minecraft Gamerules Kodları
Bu kurallarda true ve false seçenekleri vardır. True onaylar, false ise onaylanmaz.

/commandBlockOutput = True durumundayken komut bloğu kullanılırsa admine haber verir.
/doMobLoot = True durumundayken moblar eşyalarını düşürür.
/gamerule keepInventory = Normalde ölünce itemler sıfırlanabilir. Bu komutu çalıştırdığınızda öldükten sonra seviyeniz sıfırlanmaz ve aynı zamanda itemlerini kaybolmaz.
/gamerule doFireTick true-false = Yangın olduğu zaman etrafa yayılmaz, sadece o blok yanar ve grief olaylarını engeller.
/gamerule doMobSpawning = False yumurta ile canavar çağırmayı önlemek için kullanılır. True ile ise moblar doğal yollarla spawn olabilir.
/gamerule mobGriefing = True iken cavanarların etrafa zarar vermemesini sağlar.
/gamerule doTileDrops true-false = False yaptığınızda kırdığınız blok item vermez. True yapıldığında bloklar kırıldığında yere dağılır.